Az erősebbik nem képviselői szerencsére egyre hiúbbak, így jobban vigyáznak az alakjukra is. Ez azért fontos, mert a túlsúly miatt őket sokkal jobban veszélyezteti a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázata, mint a nőket. Ám biztató hír, hogy a férfiak könnyebben adják le a felesleges kilókat, mint a nők.
Mitől híznak a férfiak?
Inkább a túlevéstől, mint a nassolástól, illetve a túl sok stressztől, amely savat termel a szervezetben, erre pedig a szervezet – védekezés képen – zsírtermeléssel reagál. A férfiak sejtjei négyszög alakúak, ezért nem hajlamosak a narancsbőrre, úgy mint a nők: A férfiak zsírsejtjei ötszög alakúak és tágulékonyabbak.
Libidókompenzálás A szexuális teljesítőképesség hiányát a férfiak hajlamosak automatikusan evéssel kompenzálni, ami nem csoda, hiszen a táplálkozás és a szexualitás egyaránt az ösztönök hatalma alá tartozik. A kisméretű hímvesszővel rendelkező férfiak között több a túlsúlyos, és ugyanez mutatkozik a potenciazavarral küzdőknél is. Ugyanis mindkét esetben az történik, hogy a hímvessző nem tud elég stabilan méretes lenni, ebből adódóan a libidó „kompenzál” és a test méretét növeli stabilan.
A férfiak szinte kivétel nélkül úgynevezett almaformára híznak, ami azt jelenti, hogy a súlytöbblet elsősorban a hasukon rakódik le. Érdekes adat, hogy az elmúlt két évtizedben közel 30 százalékkal nőtt meg a pocakos pasik száma! Az úgynevezett bendős alkat komoly veszélyt jelent az egészségre nézve, ugyanis a lokálisan lerakódott súlyfelesleg nyomja a belső szerveket, és ez zavart okozhat azok megfelelő működésében, több szempontból is.
A hasi zsírsejtek egy része a belső szerveken rakódik le, és ezek az úgynevezett zsigeri zsírok komoly terhet jelentenek a szerveknek. Továbbá az ezekből felszabaduló biológiai anyagok (adipokinek) rendkívül kedvezőtlenül befolyásolják a szervezet cukor- és zsíranyagcseréjét. De kedvezőtlenül hatnak a vérzsírok szintjére és az inzulinrezisztenciára is, ezáltal a cukorbetegség veszélye nő. Nagyobb a reflux-betegség kialakulásának veszélye, és ez az állapot megterhelő a szívnek, ezáltal a keringésnek. Tehát fennáll az infarktus, a koszorúér betegség, a magas vérnyomás és az agyvérzés veszélye.
Az erősebbik nem képviselői könnyebben tartják be a fogyókúra szabályait, ám nehezen viselik az erős megvonásokat, ezért számukra inkább a hosszabb távú fogyókúrák javasoltak, melyek lassabban, de biztosan vezetnek súlycsökkenéshez. Ilyenek lehet a szétválasztó diéta, a kalóriaszámlálós fogyókúra, a testkontroll, vagy akár a vércsoport szerinti táplálkozás.
1500 kalóriás fogyókúrás mintaétrend a férfiaknak
Minimum 1500 kcal bevitelre van szüksége egy felnőtt fogyókúrázó férfinak. Étrendjét összeállíthatja a monoton diéták jegyében, ami azt jelenti, hogy egy nap csak egyféle táplálékot fogyaszt, például burgonyát (94 kcal/100 g), rizst (353 kcal/100 g), tojást (68 kcal/db), kefirt (132 kcal/100 g), sajtot (300-400 kcal/100 g), vagy akár baromfi- vagy marhahúst (kb. 150 kcal/100 g) salátával. Ez a változat nem igényel sok pepecselést a konyhában.
Ám ha kedve úgy kívánja és ideje engedi, hogy főzőcskézzen és vegyes menüt állítson össze, akkor az alábbiak ötletet adhatnak.
A fogyókúra hatékonysága az étrend összetételén múlik
A fogyókúra idején arányaiban nem szabad csökkenteni a fehérjebevitelt, mert az izomzat leapad, ami a férfiaknál nem igazán előnyös. Ne feledjük, mindig a zsírból történő fogyás a cél! Ennek érdekében inkább emeljük kicsit a bevitt fehérjék arányát, ami azt jelenti, hogy a fehérjéből származó energiának a teljes energiabevitel körülbelül húsz százalékát kell adnia, tehát az 1500 kalóriás diétában 300 kalóriát, ami 75 gramm tiszta, vagy fehérjét jelent.
Tippek az összeállításhoz:
10 dkg csirkemell (250 kcal)
+ 1 tojás (68 kcal)
20 dkg félzsíros túró (300 kcal)
20 dkg marha tarja (300 kcal)
2 dl kefir (264 kcal)
10 dkg olajos magyar hal (274 kcal)
A szénhidrát mennyiségét viszont nemcsak csökkenteni kell mintegy 60 százalékkal, hanem a forrásukat is fontos megváltoztatni. Hagyjuk el a finomított szénhidrátokat, például fehér lisztet, péksüteményt, cukrot, és ezt az összetevőt a zöldségekből és gyümölcsökből, illetve feldolgozatlan gabonafélékből pótoljuk. A zab, árpa, hajdina azért jó választás, mert csak 3-400 kcal/100 g. Egy 1500 kalóriás nap esetén 225 gramm (900 kcal értékű) szénhidrátot vigyünk be.
A zsiradékot ne hagyjuk ki a fogyókúrák esetén se, mert a szervezetnek szüksége van rá, például azért, mert a különféle hatóanyagok ebben oldódnak. A bevitt mennyiség a napi összes kalóriabevitel 20 százaléka (max. 33 gramm) lehet, ami lehetőleg finomítatlan növényi olajokból, illetve halból kerüljön a szervezetbe.
Mi segítheti még a fogyókúrát?
A diéta mozgással kombinálva! Fogyókúra idején végezzünk hetente 3-4 alkalommal egy-egy órán keresztül kardiomozgást (pl. egyenletes intenzitású biciklizést, kocogást, intenzív gyaloglást). Ennek hatására alkalmanként hozzávetőlegesen 500 kalóriát lehet elégetni, amely hetente plusz egy kilogrammal segítheti a súlycsökkenést.