Jin-jang diéta – Avagy az egyensúly diétája
A diétás módszerek között is megtalálható a harmóniára törekvő diéta, mely az ételeket jin és jang típusú ételekre osztja. Csupán arra kell figyelnünk, hogy a napi étkezések alatt az elfogyasztott ételek egyensúlya ne boruljon fel. Minden étkezés tartalmazzon jin és jang besorolású ételt.
A Jin-jang ételekről röviden: A makrobiotika a Tao filozófiájára épül, ezért az ételeket az egymást kiegészítő két alapminőség, jin és jang szerint csoportosítja. Ezek közül a makrobiotikus konyha elsősorban a következők fogyasztását ajánlja. Jang ételek: gabonafélék, hal, szója, só. Jin ételek: gyümölcsök, zöldségek, magvak, hüvelyesek, fűszerek (mustár, vanília, ecet), méz, gyógyteák, gabonakávé, víz, olajok.
Miért fontos ez?
Ha étkezéseink alatt túl sok azonos típusú ételt fogyasztunk, felborul a harmónia és vitaminhiányt, mozgásszervi problémákat vagy egyéb mást típusú betegségek kialakulásához vezethet. A túl sok állati fehérje például B vitamin, kalcium vagy magnézium hiányt okozhat. A magas fehérjebevitel felelős a szervezet elsalakodásáért, mely végül csontritkuláshoz vezethet. A túl sok tej fogyasztása növeli a koleszterol lerakódását az érfalakra. A finomított liszt a finomítás alatt értékes ásványi anyag tartalmat veszít, a sok cukor ugyan energiát ad, azonban a finomított cukor rontja a koleszterol anyagcseréjét, lebontása sokkal nagyobb energiával jár mint a barna cukor lebontása. A vitamin-, ásványi anyag, nyomelemek hiánya, a harmónia felborulásával a szervezet megbetegedését, idő előtti öregedését okozza.
Az alábbiakban felsoroljuk a jin típusú ételeket lefelé növekvő értékekkel:
- Vegyi anyagok: gyógyszerek, édesítőszerek, táplálék-kiegészítők.
- Fűszerek: mustár, vanília, ecet.
- Alkohol: sör, bor, égetett szesz és a kávé.
- Édességek: cukor, méz.
- Italok: gyógynövényteák, gabonakávé, ásványvíz, zöldség és gyümölcslé.
- Olajok: napraforgó, kukorica, olíva, stb. olajak
- Gyümölcsök: mindenféle gyümölcs.
- Tejtermékek: tej, vaj, túró, tejföl, joghurt.
- Olajos magvak: mindenféle olajos mag.
- Zöldségek: mindenféle zöldség
- Hüvelyesek: mindenféle hüvelyes
Mindig (ne csak a fogyókúra alatt) törekedjünk az kiegyensúlyozott táplálkozásra!
Jang típusú ételek, lefelé növekvő értékekkel:
- Gabonafélék: teljes őrlésű gabonaliszt
- Tejtermékek
- Halak
- Hús
- Tojás
- Szója
- Só
Minden étel harmonizálható a főzés során, pusztán az negatív hatásának megfelelő pozitív hatású étellel kell együtt főzni, és fogyasztani, hogy a harmóniát fenntartsuk.
A pozitív hatású élelmiszerek a főzés során a fűszerek. A fűszerek nagy segítségünkre vannak az ételek negatív tulajdonságainak semlegesítéséhez, így kevésbé ártalmasak, valamint nem rakódnak le a salakanyagok sem.
További, Jang típusú ételek:
- Gabonafélék fűszere a gyömbér
- Rizs fűszere a szegfűszeg
- Vörös húsok fűszere a bors, paprika
- Feketekávé fűszere a szerecsendió vagy kardamom
- Krumpli fűszere a kömény
- Hüvelyesek fűszere a majoránna, borsikafű
- Sajt fűszere a hagyma, paprika
- Húsok fűszere a citrom
A fogyókúrához néhány hasznos jó tanáccsal segítünk, mely bármely diéta választásánál segítségünkre lehet:
- Fogyasszunk megfelelő mennyiségű folyadékot, ez napi 2-2,5 l szénsavmentes ásványvíz, vagy tisztított víz legyen. A folyadékba beleszámít a leves illetve a gyógytea, zöld tea (élénkítő hatása van), valamint a 100%-os vagy frissen facsart zöldség és gyümölcslé is. Fontos a tea és a gyümölcslé is édesítő és cukormentesen fogyasztandó.
- Minden diéta meggyorsítható a napi rendszeres mozgással. Nem kell, hogy megerőltető legyen, fontos a rendszeresség, hogy szívesen végezzük és örömünket leljük benne, ez lehet úszás, gyaloglás, erőltetett séta, futás, bármilyen sport.
- Az ételek fogyasztásánál tartsuk szem előtt az időt, ne rohanjunk az evéssel. Lassan együnk és alaposan rágjuk meg az ételt. Ügyeljünk a mértékletességre, együnk inkább többször keveset.
- Minden gyógydiéta alapja a hús mennyiségének csökkentése, a hús emésztése nehezebb, a diéta alatt fogyasszunk könnyű ételeket. Lehetőleg iktassuk ki étkezésünkből a finomított élelmiszereket mint a fehér liszt, cukor.
- Csökkentsük a só bevitelét, a sót helyettesíthetjük korianderrel, édes kömény maggal, görög szénával. A fűszernövényeket lehetőség szerint frissen használjuk fel.
- Kerüljük el a tartósított ételeket, minél kevesebb vagy egyáltalán ne legyen benne káros anyag.
- Ételeinket a lehető legfrissebb állapotukban dolgozzuk fel, kerüljük az ételek felmelegítését, tanuljunk meg pontosan annyit elkészíteni amennyit el is fogyasztunk, így elkerülhető az ételek minőségének romlása, az ételek megromlása, az ételek kidobása.
- Étkezéseink során mértékletességre és kiegyensúlyozottságra törekedjünk.
Kellemes fogyókúrázást kívánunk a Jin-Jan diéta segítségével!