Hat tipp egy egészséges fogyókúrához
Az ételekhez adott cukor sajnos súlygyarapodáshoz vezet, függetlenül attól, hogy fehér vagy barna cukrot használunk. Viszont van egy jó megoldás arra nézve, ha valaki nem akar lemondani az édes ízekről. Kiválóan helyettesíthető a cukor mézzel. Íme néhány tipp, hogy hogyan tudod a mézet bevinni az étrendedbe.
A cukrot tartalmazó ételek fogyasztása során megnő a vér glükóztartalma és trigliceridtartalma. A triglicerid a vérben található zsír egyik fajtája, amelyek súlyosan károsítják az ereket. Viszont ha a cukrot kiváltod mézzel, akkor ez nem következik be.
A méz a virágok tömény nektárjából készül és ezáltal természetes anyag kerül az étrendbe. Nyomokban tartalmaz fehérjét, B2-vitamint (riboflavint), B3-vitamint (niacint), B5-vitamint (pantonénsavat), B6-vitamint, B9-vitamint (folsavat), C-vitamint, kalciumot, vasat, magnéziumot, foszfort, káliumot és cinket.
A méz a cukornál édesebb és ízletesebb. Egy teáskanál cukor 16 kalóriát tartalmaz, ugyanennyi méz pedig 22 kalóriát. Itt felmerül a kérdés, hogy akkor miért a mézet válaszd. Mint említettük a méz édesebb a cukornál, ezért a legtöbben kevesebb mézet használnak, mint cukrot, így tehát valójában kevesebb a kalória bevitel.
Most megosztjuk veled, hogy miképpen tudod a mézet beépíteni a fogyókúrába!
1. Könnyű turmix
Sok esetben szerepel a diétákban gyümölcsturmix. Mi most segítünk egy recepttel. Válassz a következő gyümölcsök közül (ananász, alma, banán, szőlő, eper, áfonya, őszibarack, mangó, stb) 3-4 fajtát, 6-6 dekát, tedd a mixerbe egy evőkanál méz és pár jégkocka társaságában, majd turmixold simára. Tehetsz hozzá kevés joghurtot, vagy pár szem mogyorót.
2. Energiaital házilag
Sokan fogyasztanak energiaitalt. De ezek nemcsak drágák, hanem valljuk be egészségtelenek is. Rengeteg adalékanyagot tartalmaznak, amelyek elősegítik a hízást. Mit szólsz hozzá, ha most megosztjuk veled a házi energiaitalt. Ezáltal aktívabb életmódot adunk a kezedbe és nem utolsó sorban a súlycsökkentést. Keverj össze 0,8 deci grépfrút, áfonya, vagy gránátalma levet vagy más fanyar ízű gyümölcslevet ugyanennyi mézzel és adj hozzá 1,5 liter vizet. Alaposan keverd össze és tárold hűtőben.
3. Ajurvédikus tipp
Az indiai tanok a méz számos felhasználási módját ajánlják az elhízás ellen. Reggel egy pohár meleg vízbe tegyél egy evőkanál mézet és friss citromlevet. Ezt naponta több alkalommal is lehet inni, étkezés előtt fél órával. Ajánlott még a mézes menta- vagy gyömbértea. Az anyagcserét fel tudod pezsdíteni ha gyömbér szeleteket eszel mézzel.
4. Súlycsökkentő teák
Az előbb említettük a gyömbér és menta teát. Ezen kívül több tea is van, ami súlycsökkentő.
A teába tett méz az éhséget féken tartja és még az ízt is javítja. A zöld tea köztudottan serkenti az anyagcserét, a csalántea pedig csökkenti az étvágyat. A tyúkhúr gyógynövényből készült tea pedig csökkenti az étel iránti sóvárgást.
5. Görög-arab recept
Az ősi görög-arab gyógymód a testsúly csökkentéséhez méz és fahéj keverékét használta. Ennek a modern változata a következő: egy bögrébe tegyél fél teáskanál fahéjport. Öntsd fel fél bögrényi forró vízzel, majd egy kicsit hűlni. Ezután tegyél bele egy teáskanál mézet.
6. Hatékony erőforrás
A Memphisi egyetem kutatói szerint a méz rendkívüli erőforrás. Igaz ez a testmozgás előtt és után is. A kutatások a kerékpárosok hosszú távú állóképességét tanulmányozták. Egy részük placebót kapott, egy részük pedig mézet. Az eredmények igazolták, hogy azon sportolók, akik mézet fogyasztottak, azoknak a teljesítménye és állóképessége és sebessége nagymértékben nőtt a másik csoportéhoz képest.
Ezen kutatás azt hivatott igazolni, hogy a méz ugyanolyan szinten növelte a teljesítményt, mint a glükóz. A méz elősegíti az egyenletes vércukorszintet, segít fenntartani az energiaszintet és hozzájárul a regenerálódáshoz, míg a glükóz nem.
Az egyensúly a legfontosabb. Tehát a méz fogyasztását a pozitív hatásai ellenére sem szabad túlzásba vinni, nem szabad ezek mögé bújni. Amennyiben az étrendedben szerepel cukor, vagy bármilyen más édesítőszer, akkor próbáld kiváltani mézzel. Arra figyelj, hogy mielőtt az ételekbe, italokba belezúdítanád ugyanazt a mennyiségű mézet, mint amennyi cukrot, közben kóstolj, hiszen az íz fogja nagyban eldönteni, hogy valójában mennyi méz kerüljön bele.